Rímsko-katolícky kostol sv. Juraja (Dunajská Streda)

Najstaršia historická a cirkevná pamätihodnosť mesta. Podľa zmienok z raného arpádovského obdobia zrejme stál na mieste terajšieho rímskokatolíckeho kostola drevený kostol. Kamenné základy kostola, hlavná loď, svätyňa a veža boli postavené v roku 1329 v gotickom štýle. V roku 1518 bol kostol prestavaný v neskorogotickom slohu na dvojkomorový kostol s vedľajšou loďou.
divider
Rozsiahlymi stavebnými úpravami bol kostol v rokoch 1742 – 1743 zrenovovaný v barokovom slohu. Boli zvýšené kostolné múry a postavila sa veža. Barokový architektonický sloh sa na budove kostola zachoval do dnešných čias. Hlavný oltár je barokový, pochádza z 18. storočia a zdobí ho maľba Nanebovstúpenie Panny Márie, nad ňou je jazdecká socha patróna kostola. Bočné oltáre pochádzajú z obdobia neskorého baroka a sú zdobené maľbou kráľa sv. Štefana a sochou Piety.
 
V podzemí kostola je hrobka s pozostatkami členov rodiny Pókateleki Kondé, ktorá patrila k najvýznamnejším mestským rodom.

Ako sa dostanem ku kostolu?

Cyklookruhom

K vodným mlynom na Malom Dunaji

Trasa: Dunajská Streda > Malé Dvorník > Dunajský Klátov > Jahodná > Tomášikovo > Trstice > Topoľníky > Dunajská Streda

Náročnosť: nenáročná trasa, väčšinou asfaltová s krátkymi prašnými a poľnými úsekmi, vhodné pre cestné a trekingové bicykle
Dĺžka: 57km
Zaujímavosti na trase: Dunajská Streda, vodné mlyny Malého Dunaja - Dunajský Klátov, Jahodná, Tomášikovo

 

Mapawww.skhu.eu
„Obsah tohto portálu nepredstavuje oficiálne stanovisko Európskej únie.“